Uwolnij siłę swojego czasu

Jak dużo masz czasu każdego dnia? Nie będzie to wielkie odkrycie, że każdy z nas, i Ty i ja, i każda inna osoba mamy dokładnie tyle samo czasu. Dla każdego doba ma tyle samo godzin, minut i sekund. Fakt, że niektórzy ludzie potrzebują mniej snu, efektywnie funkcjonują odpoczywając po 5-6 godzin na dobę, ale większość z nas ma tyle samo czasu do życia każdego dnia.

A jednak niektórzy są mistrzami zarządzania czasem, a inni wydają się go marnotrawić. Ci pierwsi prowadzą fascynujące życie, tak jakby z niego czerpali garściami. Ci drudzy często narzekają, że na nic im nie wystarcza czasu, ich życie jest nudne i monotonne. Do której grupy dziś należysz?

Jeśli zdarza Ci się być po stronie maruderów, to teraz chcę Ci otworzyć  oczy na to, że to Ty i tylko Ty ponosisz odpowiedzialność za to, jak wykorzystujesz swój czas, te cenne godziny, minuty i sekundy swojego życia. To nie praca, dom, obowiązki, szef, mąż, czy partnerka, ale Ty masz wpływ na to, jak będziesz się czuł na końcu dnia, zadowolony, że tyle zrobiłeś dla siebie, innych i świata, czy zmartwiony, że za Tobą kolejny zmarnowany dzień życia.

Pracując w biznesie obserwowałam przez wiele lat ludzi sukcesu, czytałam o nich i obecnie jako Coach często z nimi rozmawiam. I teraz chcę się z Tobą podzielić wiedzą, co sprawia, że ich życie jest przeżywane w pełni, że uwalniają siłę swojego czasu i cieszą się spełnionym życiem.

Przede wszystkim, dobrze planują. Jest mnóstwo książek, aplikacji, narzędzi, które mogą w tym pomóc. Planują nie tylko dzień, ale także tygodnie i miesiące, a nawet lata, określając sobie pewne cele na bliższą i dalszą przyszłość. Można to określić jako zarządzanie czasem, ale ja wolę stwierdzenie zarządzanie sobą w czasie, bo pierwsze sugeruje, że czas zarządza człowiekiem, a drugie – że to człowiek zarządza sobą. I tutaj muszę dodać, że nie chodzi o wywieranie na siebie presji, jak z postanowieniami noworocznymi. Nie zawsze plan jest możliwy do realizacji, chociażby ze względu na okoliczności od nas niezależne. Na pewno na początku będzie sporo zadań, celów, planów, które się nie wydarzą, ale plan nie zrealizowany jest znacznie lepszy niż brak planu.

Poza tym, mistrzowie czasu znają siebie, swoje talenty i pasje. Taka świadomość sprawia, że z chęcią podejmują się pewnych zadań, łatwiej im wyznaczyć sobie cele. Zastanów się, jak podchodzisz do rzeczy, które lubisz, które Cię interesują, a jak do tych, które Cię nudzą. Tylko odkrycie własnej unikalnej pasji jest kluczem do tego, żeby czas stał się sprzymierzeńcem. Co istotne, każdy z nas ma inne talenty. To, że koleżanka, czy kolega lubi czytać książki, albo malować, nie oznacza, że Ty to lubisz. Wiesz, jaki jest największy problem z aktywnością fizyczną? Zazwyczaj wybieramy sport, który uprawia nasz kolega, lub koleżanka, ale to wcale nie oznacza, że to jest aktywność, która nas interesuje. I co wtedy? Zazwyczaj szybko tracimy zapał i rezygnujemy, a towarzyszy nam poczucie porażki.

Mam też niewygodną wiadomość. Mistrzowie nie marnują czasu na rzeczy mało ważne, które możemy określić jako złodzieje czasu. To czynności, które nie mają większej wartości dla naszego rozwoju. Pewnie to już słyszeliście od wielu osób, ale tak: media społecznościowe, gry komputerowe, seriale są takimi czynnościami. I nie chodzi o to, żeby z nich w ogóle zrezygnować, ale ograniczyć i przede wszystkim mieć nad nimi kontrolę.

Kiedyś, na szkoleniu z zarządzania sobą w czasie, miałam takie zadanie: musiałam spisać minuta po minucie, godzina po godzinie, co robię w ciągu jednego dnia i później policzyć, ile poświęciłam czasu na poszczególne czynności. Przeraziłam się, kiedy zobaczyłam, jaki procent mojego dnia marnuję na rzeczy mało ważne. Wtedy podjęłam decyzję, że tego złodzieja w moim życiu będzie znacznie mniej.

I na koniec, te osoby mają w sobie determinację. Motywacja to za mało. Motywacja sprawia, że podejmujemy decyzję, że chcemy coś osiągnąć, zmienić w swoim życiu. Ale to determinacja sprawia, że to po prostu robimy, nawet gdy jest ciężko, gdy stary nawyk wraca i kusi do powrotu do poprzedniego zachowania.

A jak jest Twoją determinacją, żeby żyć pełnią życia? Co możesz zrobić już dziś, aby zmienić jakiś mały nawyk i wykorzystać wygrany czas tak, aby realizować swoje pasje, a może sprawić, że życie kogoś innego zmieni się na lepsze?

Decyzja należy do Ciebie, tylko do Ciebie.

Małgorzata Jakubicz, Coach, na co dzień pracuje z liderami w biznesie i propaguje ideę Przywództwa Służebnego, www.findyourway.com.pl

Zostaw komentarz